nagłówek - tło

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności – Informacje

INFORMACJE DOTYCZĄCE USTALANIA POZIOMU POTRZEBY WSPARCIA

Od 1.01.2024 r. wchodzi w życie świadczenie wspierające. Jego celem jest udzielenie osobom niepełnosprawnym pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.

Świadczenie wspierające będzie przyznawał i wypłacał ZUS! Zapytania dotyczące świadczenia wspierającego należy kierować do ZUSu.

Infolinia ZUS (22) 560 16 00.

Zapytania dotyczące świadczeń opiekuńczych (świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, zasiłku dla opiekuna) należy kierować do ośrodków pomocy społecznej.

Zapytania dotyczące ustalania poziomu potrzeby wsparcia należy kierować do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie.

Infolinia 12 39 21 420 czynna w dni robocze:

poniedziałek  9:00-16:00,

wtorek – piątek 8:00-15:00

W celu otrzymania świadczenia wspierającego osoba zainteresowana powinna najpierw uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, którą wydaje Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie właściwy dla osób, których miejsce stałego pobytu znajduje się na terenie województwa małopolskiego. Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia będzie mogła otrzymać osoba z niepełnosprawnością, która posiada:

–        ostateczne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

–        orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji,

–        orzeczenie zaliczające do jednej z grup inwalidów, tj. ważne orzeczenie organu rentowego (ZUS, MSWiA, MON), wydane przed dniem 1 stycznia 1998 r. o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów;  ważne orzeczenie KRUS o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydane przed 1 stycznia 1998 r.

Przy ubieganiu się o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia nie ma znaczenia moment powstania niepełnosprawności, ani rodzaj posiadanego stopnia niepełnosprawności czy grupy inwalidzkiej.

WNIOSKI O WYDANIE DECYZJI USTALAJĄCEJ POZIOM POTRZEBY WSPARCIA MOŻNA SKŁADAĆ OD 1.01.2024 r.

Wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia może złożyć:

1)    pełnoletnia osoba z niepełnosprawnościami,

2)    osoba upoważniona do jej reprezentowania (wzór pełnomocnictwa),

3)    opiekun prawny – w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie.

Wniosek można:

    WYSŁAĆ ELEKTRONICZNIE poprzez  portal informacyjno-usługowy emp@tia (empatia.mpips.gov.pl);

     WYSŁAĆ POCZTĄ na adres: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków z dopiskiem na kopercie „ustalanie poziomu potrzeby wsparcia”;

     ZŁOŻYĆ OSOBIŚCIE:

–        w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności albo

–        w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim pod adresami (Kraków, ul. Basztowa 22; Tarnów Al. Solidarności 5-9; Nowy Sącz ul. Jagiellońska 52) albo

–        w Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie, ul. Olszańska 5, II piętro pok. 221 C.

Formularze wniosków można otrzymać pod wskazanymi wyżej adresami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie oraz pobrać ze stronu BIP. Do wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia należy dołączyć wypełniony kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem. Dodatkowo można przedłożyć kserokopię aktualnego i ostatecznego orzeczenia stwierdzającego niepełnosprawność, jeśli natomiast osobę z niepełnosprawnościami reprezentuje osoba upoważniona należy dołączyć upoważnienie do reprezentowania. Należy dołączyć także, jeśli dotyczy, dokument potwierdzający status opiekuna prawnego, kuratora osoby niepełnosprawnej albo osoby reprezentującej ośrodek pomocy społecznej lub centrum usług wspólnych.

Procedura „ustalania poziomu potrzeby wsparcia”

Złożenie wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (PPW) wraz z kwestionariuszem samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem (PPW-K) rozpoczyna postępowanie przed Wojewódzkim Zespołem. Wniosek jest poddawany analizie formalno-prawnej. Jeśli w wyniku tej analizy stwierdzone zostaną braki formalne we wniosku to do osoby zainteresowanej wysłane zostanie zawiadomienie o konieczności uzupełnienia braków. Następnie Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu wyznaczy skład oceniający oraz termin oceny biorąc pod uwagę przesłanki kwalifikujące i zgodę osoby niepełnosprawnej do przeprowadzenia czynności oceniających w miejscu jej stałego pobytu. Zawiadomienie będzie doręczane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru:

    osobie ubiegającej się o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia,

    jej przedstawicielowi ustawowemu albo osobie upoważnionej do reprezentowania pełnoletniej osoby niepełnosprawnej

nie później niż 7 dni przed dniem wyznaczonego terminu. W uzasadnionych przypadkach lub na wniosek osoby zainteresowanej, informację o zawiadomieniu będzie można przekazać również telefonicznie albo za pośrednictwem wiadomości tekstowej lub poczty elektronicznej, albo za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

W celu określenia poziomu potrzeby wsparcia skład oceniający będzie dokonywał w jednym miejscu i czasie: obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby zainteresowanej. Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia będzie określać ten poziom z uwzględnieniem wartości punktowych ustalonych dla każdej czynności związanej z obszarami codziennego funkcjonowania, o których mowa w § 10 ust. 2 rozporządzenia, np. dla zmiany pozycji ciała, poruszania się w znanym, nieznanym środowisku, przemieszczania się środkami transportu.

Przy ocenie zdolności osoby zainteresowanej do samodzielnego wykonywania określonych czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania będą brane pod uwagę konkretne aspekty, adekwatnie do wieku, w zakresie niepełnosprawności fizycznej, psychicznej, intelektualnej i sensorycznej. Każdej czynności związanej z obszarami codziennego funkcjonowania będzie przypisana określona waga w wartości 4 punktów.

Członkowie składu ustalającego poziom potrzeby wsparcia w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia czynności oceniających wypełnią wspólnie formularz w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności. Natomiast decyzję określającą ten poziom skład ustalający podpisuje w terminie 14 dni od dnia wypełnienia formularza. Wojewódzki Zespół powinien rozpatrzyć wniosek w terminie 3 miesięcy od jego wpływu do Wojewódzkiego Zespołu. Osobie niezadowolonej z decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy składany do Wojewódzkiego Zespołu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia osobie zainteresowanej. Jeżeli w dalszym ciągu strona nie będzie zadowolona z decyzji to może odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od otrzymania decyzji w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia.

AKTY PRAWNE:

–        ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001429/O/D20231429.pdf

–        rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230002581/O/D20232581.pdf

–        ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971230776/U/D19970776Lj.pdf

Wnioski do pobrania:

WAŻNA INFORMACJA DOTYCZĄCA PRZEDŁUŻENIA WAŻNOŚCI ORZECZEŃ W TRAKCIE TRWANIA STANU EPIDEMII LUB STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

Na podstawie art. 15 h ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wprowadzona została zasada ciągłości ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Ważność orzeczeń została ustawowo wydłużona do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności

W związku z powyższym wszystkie orzeczenia, których ważność upływa od 8 marca 2020 r. zachowują ważność zgodnie z ww. przepisem. Przedłużenie ważność orzeczenia następuje z mocy prawa.

Wprowadzone uregulowania mają na celu  zabezpieczenie praw osób niepełnosprawnych w trakcie trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, w tym możliwości dalszego korzystania z ulg i uprawień na podstawie przedłużonego orzeczenia.

Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wydane na podstawie orzeczeń, których ważność została przedłużona z mocy prawa, zachowują ważność przez 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego prawomocnego orzeczenia.

Karty parkingowe wydane uprawnionym placówkom zachowują ważność przez 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

 W związku z obowiązującym stanem epidemiologicznym w kraju  wyłączony został obowiązek własnoręcznego podpisania wniosku o wydanie karty parkingowej                      w siedzibie zespołu. Możliwe jest także przesłanie wniosku o wydanie karty parkingowej za pośrednictwem operatora pocztowego.

 Karty parkingowe oraz legitymacje osoby niepełnosprawnej, przesyłane sąlistem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Nowym Targu prowadzi aktualnie bezpośrednią obsługę wnioskodawców w ograniczonym zakresie i z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.  Na stanowisku bezpośredniej obsługi w tym samym momencie może przebywać jedna osoba, dlatego osoby oczekujące wpuszczane są do budynku pojedynczo. Ponadto korespondencję kierowaną do tut. Zespołu można składać do skrzynki udostępnionej przed wejściem do budynku.

W sprawie pytań i w celu wyjaśnienia wątpliwości można  kontaktować się bezpośrednio z pracownikami  18 266 60 23 wew. 12 i 13 oraz na adres  e- mail zespolnowotarski@poczta.onet.pl

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Nowym Targu swoim zasięgiem działania obejmuje obszar powiat nowotarski oraz powiat tatrzański.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydaje:
⦁ orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia;
⦁ orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osób, które ukończyły 16 rok życia;
⦁ orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, wydawane wyłącznie osobom, które posiadają już orzeczenie organu rentowego – ZUS, KIZ;
⦁ legitymacje osoby niepełnosprawnej;
⦁ karty parkingowe. 

Osoby chcące otrzymać orzeczenie zobowiązane są złożyć:
⦁ wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności – dla osoby do 16 roku życia, wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – dla osoby powyżej 16 roku życia,
⦁ zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wystawione nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku,  
⦁ poświadczone za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentacji medycznej tj. historii choroby z poradni specjalistycznych, wyników badań specjalistycznych, kart informacyjnych leczenia szpitalnego. Uwierzytelnienia kopii dokumentacji może również dokonać pracownik Zespołu, po okazaniu oryginału do wglądu.

Niezbędne druki tj. wniosek oraz zaświadczenie lekarskie można otrzymać w siedzibie Zespołu lub pobrać ze strony internetowej.
Wnioski o wydanie orzeczenia można składać bezpośrednio w siedzibie Zespołu jak również przesłać pocztą na adres Powiatowego Zespołu.
 

ZALICZENIE DO STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI MOŻE BYĆ ORZECZONE NA STAŁE LUB OKRESOWO